AKTUALNOŚCI

50 mln zł kary dla czterech instytucji finansowych

28.10.2014
Autor: pozywamzbiorowo Mariusz
Udostępnij

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył w sumie 50 mln zł kary na cztery instytucje finansowe: Aegon, Idea Bank, Open Finance i Reiffeisen Bank Polska. Przeciwko 24 kolejnym toczą się postępowania. Wymienione instytucje oferowały  klientom oszukańcze polisy inwestycyjne, a tym samym naruszyły zbiorowe interesy konsumentów. Najwyższą karę – prawie 24 mln - dostało towarzystwo ubezpieczeniowe Aegon, które nie dostosowało się do decyzji UOKiK.

Idea Bank ma zapłacić 4,2 mln zł, a Open Finance - 1,7 mln zł. Obie instytucje przy zawieraniu umów dotyczących polis inwestycyjnych nie informowały klientów o ryzyku związanym z oferowanym produktem, a także o kosztach rezygnacji z umowy. Pracownicy nie przedstawiali rzetelnej informacji, a jedynie eksponowali korzyści, nie informując o możliwości straty.

Kolejna kara w wysokości 21,1 mln zł została nałożona na Reiffeisen Bank Polska. Nieprawidłowości dotyczyły zawierania umów przez telefon bez uprzedniego przesłania informacji o danym produkcie. Bank nie pozwalał też klientom odstąpić od umowy w przewidzianym przez prawo 30-dniowym terminie. Pracownicy sprzedawali ryzykowną inwestycję jako bezpieczny produkt oszczędnościowy oraz zatajali informację, że wartość wykupu w pierwszych latach umowy jest znacznie niższa od wpłaconych składek.

Zaloguj się, aby móc komentować.