AKTUALNOŚCI

Deweloperzy - 16 decyzji UOKiK

05.08.2014
Autor: pozywamzbiorowo Mariusz
Udostępnij

Decydując się na zakup mieszkania wielu konsumentów nie zdaje sobie sprawy z tego, jakie pułapki czyhają na nich w umowie deweloperskiej. Jedną z nich jest zapis, który mówi, że deweloper zastrzega sobie prawo bezpłatnego rozporządzania częścią budynku w celu umieszczenia swojej reklamy. W ten sposób znacząco ogranicza prawa konsumentów do korzystania z nieruchomości wspólnej, na którą składają się m. in. grunt, elewacja czy dach.

 

Warto podkreślić, że za jej utrzymanie odpowiadają mieszkańcy proporcjonalnie do wielkości posiadanego lokalu. Z drugie strony mają też prawo udziału w ewentualnych zyskach np. z dzierżawy części wspólnej. Innym naruszającym prawo zapisem stosowanym w umowach jest możliwość umieszczenia przez dewelopera na nieruchomości wspólnej reklamy lokali użytkowych mieszczących się danym budynku.

 

Od początku 2014r. UOKiK wydał 16 decyzji zakazujących stosowania w umowach z konsumentami zapisów o wykorzystaniu nieruchomości do działalności reklamowej dewelopera oraz ograniczających prawa konsumentów do korzystania z nieruchomości wspólnej. Takie klauzule zostały bowiem uznane za niedozwolone.

 

Wszyscy przedsiębiorcy dobrowolnie zaniechali stosowania we wzorcach umownych zapisów zakwestionowanych przez UOKiK. Deweloperzy, którzy wykorzystywali niewiedzę konsumentów i skorzystali z darmowej reklamy mogą liczyć na pozwy zbiorowe mieszkańców, którzy będą domagali się odszkodowania.

Zaloguj się, aby móc komentować.