AKTUALNOŚCI

Pobieraczek.pl znowu przypomina o swoim istnieniu

04.06.2013
Autor: pozywamzbiorowo Mariusz
Udostępnij

 

Przedsiębiorstwo Eller Serwice S.C prowadzące serwis pobieraczek.pl w dalszym ciągu nęka i zastrasza swoich domniemanych użytkowników. UOKiK wielokrotnie wskazywał na niezgodne z prawem działanie serwisu i nakładał na właścicieli dolegliwe kary finansowe.

 

Wiele osób twierdzi, że o byciu klientami serwisu pobieraczek.pl dowiedziało się z „Przedsądowych wezwań do zapłaty”, które lawinowo są wysyłane na poczty mailowe od początku marca. Mechanizm działania mający na celu wyłudzenie pieniędzy od nieświadomych użytkowników wirtualnego świata był banalnie prosty. Osoba czytając reklamę o bezpłatnej możliwości pobierania plików z serwisu dokonywała rejestracji i akceptowała regulamin, w którym to widniał zapis, że po 10 dniach testowych pobierane są opłaty. O fakcie zawarcia umowy i konieczności poniesienia kosztów rejestracji zdziwieni Internauci dowiadywali się zazwyczaj, w momencie, gdy na maila przychodziło wezwanie do zapłaty. W ciągu pierwszych kilku dni marca takie wezwania trafiły na skrzynki mailowe m.in. Sądeczan.

 

Warto wspomnień, że w 2010 r. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na właściciela serwisu karę w wysokości 239 tys. zł za wprowadzanie klientów w błąd. Wielu bowiem użytkowników na podstawie reklam i informacji zawartych na stronie internetowej portalu miało prawo przypuszczać, że usługa jest całkowicie bezpłatna. Decyzję tę podtrzymał w lutym 2012r. Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a miesiąc później Internauci nękani wezwaniami do zapłaty złożyli przeciwko Pobieraczkowi pozew zbiorowy.

 

W grudniu 2012r. na stronie programu partnerskiego Pobieraczka pojawił się taki oto komunikat:

Szanowni Państwo, Pragniemy serdecznie podziękować Państwu za owocną współpracę w kończącym się 2012 roku. Jest nam niezmiernie miło, że dzięki programowi partnerskiemu Pobieraczek.pl mogliśmy razem realizować nasze wspólne cele. Z tym większym żalem musimy Państwa poinformować o podjętej przez wspólników spółki Eller Service decyzji o zaprzestaniu dalszego świadczenia usługi Usenet. Na taką decyzję wpływ miały miedzy innymi liczne ataki medialne na wspólników oraz niekorzystne dla spółki decyzje Prezesa UOKIK. Dziękując za dotychczasową współpracę, życzymy Państwu dalszych sukcesów na drodze zawodowej, żywiąc jednocześnie ogromną nadzieję na to, że w przyszłości będziemy mieli jeszcze okazję wziąć udział w innych wspólnych projektach. Z pozdrowieniami, Zespół PP Pobieraczek.pl.

 

Tego typu informacja mogła sugerować, że serwis zostanie całkowicie zamknięty. Tak się jednak nie stało. Kilka miesięcy temu na stronie pobieraczek.pl pojawiło się oświadczenie właścicieli o treści:

Uprzejmie informujemy, iż z dniem 1 stycznia 2013 roku została zawieszona możliwość rejestracji w serwisie Pobieraczek.pl. Konta utworzone przed wskazaną datą obsługiwane są na bieżąco, a sama usługa dostępu do serwerów Usenet jest świadczona zgodnie z warunkami zamówienia”.

 

Wynika z tego, że Pobieraczek jedynie zawiesił swoją działalność, a portal serwis nie został wcale zamknięty. Na uwagę jednak zasługuje fakt, że w tym samym czasie w sieci pojawiło się wiele stron wykorzystujących ten sam mechanizm wprowadzania w błąd klientów co serwis pobieraczek.pl.

Zaloguj się, aby móc komentować.