Widok:
kafelki
lista

Aktualności

Ciekawe artykuły i najważniejsze informacje dotyczące pozwów

Sprawdź co się dzieje w świecie zbiorowych pozwów.

13.02.2015

[CREDIT AGRICOLE] Sąd ma 3 miesiące na ogłoszenie terminu

Sąd Okręgowy we Wrocławiu wkrótce ma ogłosić termin, do którego poszkodowani będą mogli dołączyć do pozwu zbiorowego przeciwko Credit Agricole.

 

Po przekroczeniu wskazanego przez Sąd terminu, dołączenie do pozwu będzie niedopuszczalne.

 

Kredytobiorcy, którzy w latach 2004-2009 brali kredyt hipoteczny w Credit Agricole (dawnym Lukas Banku) chcą odzyskać składki za ubezpieczenie niskiego wkładu własnego. Suma tych składek  dla poszczególnych klientów może wynieść nawet kilka tysięcy złotych.

 

Już w 2009 roku Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał, że praktyka ubezpieczania niskiego wkładu własnego jest niedozwolona i nakazał wszystkim bankom wycofanie się z zapisów, które – w opinii Sądu – rażąco naruszają interesy konsumentów. Banki – w tym Credit Agricole – musiały zmienić zapisy umów.

  • 11 lipca Sąd Okręgowy we Wrocławiu przyjął pozew zbiorowy złożony przez kilkunastu klientów banku Credit Agricole. Oznacza to, że po uprawomocnie­niu się decyzji Sądu klienci Credit Agricole z całej Polski będą mogli przystąpić do  pozwu zbiorowego.
  • 28.10.2014 r. postanowienie Sądu Apelacyjnego potwierdzające dopuszczalność rozpoznania sprawy w postępowaniu grupowym
  • 14.01.2015 r. postanowienie Sądu Okręgowego we Wrocławiu o wszczęciu postępowania grupowego

 

07.01.2015

"UOKiK musi zainterweniować dużo mocniej" - [Credit Agricole]

"W świecie finansów nierzadko jest tak, że ten większy tłamsi tego maluczkiego. Dzieje się tak z różnych powodów. Chęć zagarnięcia pozostałego rynku, eliminacja konkurencji, czy po prostu zwykła walka o pozycję na rynku – właściwie to jego zdominowanie. Na szczęście w większości krajów na świecie jest instytucja, która chroni konsumentów przed wybrykami przedsiębiorców. W naszym kraju nazywa się: Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Urząd ten, jak sama nazwa wskazuje, ma za zadanie chronić interesów przedsiębiorców i konsumentów. To trudne do wyważenia, ale w większości udaje się pójść na jakiś kompromis. Czasami jednak UOKiK musi zainterweniować dużo mocniej, bardziej dosadnie. Taka sytuacja pojawiła się z francuskim bankiem w tle – Credit Agricole." - czytamy w artykule na portalu serafin.pl

 

[CZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ]

 

Wszystkie osoby, które w latach 2004 - 2009 zaciągnęły kredyt hipoteczny w Credit Agricole i były przez bank zobowiązane do ubezpieczenia niskiego wkładu własnego, mogą ubiegać się o odzyskanie składki ubezpieczeniowej wraz z odsetkami.

31.12.2014

RADIO: Banki nie mogą narzucać klientom niekorzystnych umów [Credit Agricole]

- Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przyznał nam rację. Stwierdził, że zapisy, w umowie ubezpieczenia były niekorzystne dla klientów banku - mówi prawnik Krzysztof Jaworski, reprezentujący poszkodowanych przez dawny Lukas Bank (obecnie Credit Agricole). - Pani ubezpieczyła swój dom od kradzieży, wypadek miałby miejsce, a sąsiad otrzymałby pieniądze.- tłumaczył na antenie wrocławskiego radia PRW.

 

[WYSŁUCHAJ CAŁEJ AUDYCJI RADIOWEJ]

 

Wszyscy klienci byłego Lukas Banku, którzy w latach 2004-2009 zaciągnęli w nim kredyt hipoteczny i byli zmuszeni do podpisania ubezpieczenia niskiego wkładu własnego, będą mieli możliwość odzyskania wpłacanych składek z odsetkami. To pierwszy w Polsce pozew zbiorowy przeciwko Credit Agricole.

 

Pierwsza rozprawa sądowa odbędzie się w nowym roku, tymczasem poszkodowani nadal mogą dołączać do grupy pozywających.

 

Więcej informacji: POZEW PRZECIW CREDIT AGRICOLE

29.12.2014

WYWIAD: Pozew zbiorowy przeciw Credit Agricole

„Sąd Apelacyjny we Wrocławiu wydał postanowienie o przyjęciu pozwu zbiorowego, złożonego przez kilkunastu klientów banku Credit Agricole (dawny Lukas Bank). To postanowienie, z dniem ogłoszenia (28 października 2014 roku), stało się prawomocne.” – donosi wp.pl.

 

Reprezentujący poszkodowanych mec. Krzysztof Jaworski w wywiadzie dla Wirtualnej Polski przyznał, że Lukas Bank prawdopodobnie nie był jedynym bankiem stosującym niedozwolone klauzule w swoich umowach kredytowych. - W wyniku postępowania UOKIK-u przeciwko Credit Agricole (Lukas Bank), ten zapis został wpisany do rejestru klauzul niedozwolonych, więc każdy bank, który stosował taką praktykę wobec klientów, musiał w 2009 roku jej zaprzestać. Trzeba pamiętać, że wówczas banki udzielały kredytów osobom, które nie spełniały wymogów formalnych do ich zaciągnięcia, bo nie miały żadnych własnych pieniędzy, czyli wkładu własnego – mówił Jaworski.

 

[CZYTAJ CAŁY WYWIAD NA WP.PL]

 

Wszystkie osoby, które w latach 2004 - 2009 zaciągnęły kredyt hipoteczny w Credit Agricole i były przez bank zobowiązane do ubezpieczenia niskiego wkładu własnego, mogą ubiegać się o odzyskanie składki ubezpieczeniowej wraz z odsetkami.

 

[DOŁĄCZ do GRUPY]

17.12.2014

Aegon wypłacił w całości roszczenia uczestnikom pozwu zbiorowego

 

21 listopada 2014r. kancelaria prowadząca sprawę przeciwko Aegon poinformowała na swojej stronie internetowej, że uczestnicy pozwu grupowego otrzymali zwrot pieniędzy pobranych przez ubezpieczyciela w ramach opłat likwidacyjnych. Nierozstrzygnięta jednak pozostaje sprawa klientów, którzy dochodzą swoich roszczeń na podstawie indywidualnych pozwów, oraz spraw będących na etapie przedsądowym.

 

Pozew zbiorowy przeciwko Aegon TU na Życie został złożony w Sądzie Okręgowym w Warszawie 8 listopada 2013 r. W sporze chodzi oczywiście o słynne polisy inwestycyjne. Niekorzystne i jak się okazało niezgodne z prawem zapisy Ogólnych Warunków Umowy (OWU) sprawiły, że wielu klientów straciło oszczędności swojego życia lub z obawy przed utratą pieniędzy kontynuowało umowy.

 

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów kilka lat temu zakwestionował zapis w OWU, które pozwalały Towarzystwu Aegon zabierać wszystkie lub prawie wszystkie pieniądze klientom wycofującym się w pierwszych latach z umowy na polisy inwestycyjne. Aegon co prawda zmodyfikował OWU, ale zamiast przestać pobierać opłaty zakazane przez sąd, jednostronnie zmienił sposób ich obliczania. Takie postępowanie UOKiK uznał za praktykę naruszającą zbiorowe interesy konsumentów i Decyzją Nr RBG 30/2014 z dnia 15 października 2014r. nałożył na Towarzystwo Ubezpieczeniowe karę w wysokości 23,4 mln zł.

 

13.12.2014

WIDEO: Pozew przeciw dawnemu Lukas Bankowi

Sąd Okręgowy we Wrocławiu przyjął w połowie lipca pozew zbiorowy złożony przez kilkunastu klientów banku Credit Agricole w kwestii „ubezpieczenia niskiego wkładu własnego przy kredycie hipotecznym".

 

 - Klienci, którzy w tych latach [2004-2009 przyp.red.], zawarli z pozwanym bankiem, powinni sprawdzić swoje umowy, szczególnie załącznik nr 1, w którym znajduje się zakwestionowany zapis - mówił w wywiadzie dla bankier.tv, mec. Krzysztof Jaworski

 

Poniżej zapis rozmowy w studiu Polsat News na temat pozwu zbiorowego przeciwko Credit Agricole (Lukas Bank). Gościem programu był mec. Krzysztof Jaworski z Kancelarii Radców Prawnych Joanna Smereczańska-Smulczyk i Wspólnicy spółka Komandytowa z siedzibą w Legnicy, która prowadzi tę sprawę.

 

08.12.2014

Wyrok Sądu Apelacyjnego w sprawie nieuczciwego konkursu SMS

"Dział Nagród prosi o nadanie potwierdzenia. Dotyczy odbioru nagrody. Proszę wysłać BMW na 7400 (4,88zl). Serdecznie gratulujemy" – takie sms-y do konsumentów wysyłała spółka Internetq Polska. Miały one zachęcać do wzięcia udziału w loterii pod nazwą BMW od Orange Druga Edycja.

 

Wydana w 2011 r. przez UOKiK decyzja wskazywała, że wiadomości o takiej treści wprowadzały konsumentów w błąd. Praktyki stosowane przez Internetq Polska zostały uznane za niezgodne z prawem. Zdaniem Urzędu spółka sugerowała, że konsumenci uzyskali już nagrodę i jedynie co muszą zrobić to odesłać wiadomość. W rzeczywistości każdy sms, którego koszt wynosił 4,88zl,gwarantował tylko i wyłącznie udział w losowaniu samochodu.

 

Wywoływanie wrażenia, że konsument już uzyskał określoną nagrodę lub uzyska ją po wykonaniu konkretnej czynności, podczas gdy w rzeczywistości loteria odbywa się na zupełnie innych zasadach, jest niezgodną z prawem nieuczciwą agresywną praktyką rynkową.

 

Sąd Apelacyjny w Warszawie podtrzymał decyzję UOKiK dotyczącą loterii BMW od Orange Druga Edycja. Wyrok SA otwiera drogę do starania się o odzyskanie opłat za wysłane sms-y.

04.12.2014

Credit Agricole pozwane. TVP: to pierwszy taki pozew w Polsce

"Wszystkie osoby, które w latach 2004 - 2009 zaciągnęły kredyt hipoteczny w Credit Agricole i były przez bank zobowiązane do ubezpieczenia niskiego wkładu własnego, będą mogły ubiegać się o odzyskanie składki ubezpieczeniowej wraz z odsetkami." - donosi TVP.info.

 

Sprawa dotyczy osób, które w latach 2004 - 2009 zaciągnęły w Credit Agricole (dawny Lukas Bank), kredyt hipoteczny i były zobligowane do ubezpieczenia niskiego wkładu własnego. Bank zmuszał Klientów do podpisywania niekorzystnych umów, w ramach których nie mieli oni możliwości wyboru Ubezpieczyciela. Poza tym wpłacane składki nie podlegały zwrotowi.

 

- Osoby, które spełniają wymogi, które zostały zawarte w uzasadnieniu pozwu, a mianowicie zawarły umowy kredytu hipotecznego i które uiściły składkę ubezpieczeniową z tytułu wkładu własnego mogą przystąpić do tego postępowania i domagać się zwrotu nienależnie pobranej składki wraz z ustawowymi odsetkami – powiedział prowadzący sprawę mec. Krzysztof Jaworski.

 

CZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ NA TVP.INFO

 

(źródło: wyborcza.biz)

28.11.2014

Konferencja prasowa w sprawie pozwu przeciwko Lukas Bankowi / Credit Agricole.

W dniu 26 listopada 2014 roku odbyła się konferencja prasowa, podczas której poinformowaliśmy media o tym, iż Sąd Apelacyjny we Wrocławiu postanowił  o przyjęciu pozwu zbiorowego przeciwko Credit Agricole.

Klienci banku Credit Agricole (dawniej Lukas Banku), którzy brali kredyt hipoteczny, a nie mieli pieniędzy na wkład własny, musieli podpisać umowę ubezpieczenia niskiego wkładu. Powodem złożenia skargi nie jest samo ubezpieczenie, tylko niekorzystna dla konsumentów forma umowy, co zostało potwierdzone przez Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (IAR). Dlatego mogą oni domagać się zwrotu wpłaconych składek, a pozew zbiorowy w takiej sprawie został dopuszczony przez Sąd Apelacyjny we Wrocławiu.

W ciągu najbliższych kilku dni zostanie określony termin przyjmowania chcętnych do współuczestnictwa w procesie, który podamy natychmiast po jego ogłoszeniu.

Wszystkich poszkodowanych zapraszamy do zapisywania się do grupy pozwu:
http://tiny.pl/qbmtf

oraz do kontaktu z autorami pozwu: Kancelarią Radców Prawnych Joanna Smereczańska-Smulczyk i Wspólnicy poprzez:
Telefon: +48 76 887 49 30
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

13.02.2015

[CREDIT AGRICOLE] Sąd ma 3 miesiące na ogłoszenie terminu

07.01.2015

"UOKiK musi zainterweniować dużo mocniej" - [Credit Agricole]

31.12.2014

RADIO: Banki nie mogą narzucać klientom niekorzystnych umów [Credit Agricole]

29.12.2014

WYWIAD: Pozew zbiorowy przeciw Credit Agricole

17.12.2014

Aegon wypłacił w całości roszczenia uczestnikom pozwu zbiorowego

13.12.2014

WIDEO: Pozew przeciw dawnemu Lukas Bankowi

08.12.2014

Wyrok Sądu Apelacyjnego w sprawie nieuczciwego konkursu SMS

04.12.2014

Credit Agricole pozwane. TVP: to pierwszy taki pozew w Polsce

28.11.2014

Konferencja prasowa w sprawie pozwu przeciwko Lukas Bankowi / Credit Agricole.